Участь Центру у підготовці звіту Спеціальної доповідачки ООН щодо зґвалтування
Центр «Жіночі перспективи» долучився до дослідження Спеціальної доповідачки ООН з питань насильства щодо жінок, його причин та наслідків, Дубравки Шимонович (Dubravka Šimonovic).
Спеціальні доповідачі є незалежними експертами з прав людини, які проводять дослідження, звітують та надають рекомендації з приводу певної проблеми чи конкретної країни. Мандат Спеціальних доповідачів не оплачується.
Наприкінці 2020 року Спеціальна доповідачка ООН з питань насильства щодо жінок, його причин та наслідків закликала держави, національні інституції з прав людини, організації громадянського суспільства та інших суб’єктів надати їй інформацію щодо кримінальної відповідальності за зґвалтування у національних правових системах.
Подання, отримані Спеціальною доповідачкою, зараз доступні для ознайомлення на сайті Управління Верховного комісара ООН з прав людини.
Центр «Жіночі перспективи» став єдиною неурядовою організацією України, яка підготувала інформацію для Спеціальної доповідачки.
Щодо ситуації в Україні також було подано державний звіт. Однак в ньому український уряд повністю проігнорував ряд проблем, на які звернула увагу наша організація:
- Широке розповсюдження гендерних стереотипів у суспільстві: звинувачення жінок у тому, що їх зґвалтували, суспільний осуд, нав’язування сорому; толерантне ставлення до сексуального насильства як до «нормальної» поведінки чоловіків; сприйняття скарг жінок щодо зґвалтування як голослівних та таких, що мають під собою меркантильні інтереси.
- Упереджене ставлення, стереотипи та дискримінація жінок з боку працівників поліції, прокуратури, суду.
- Повторна віктимізація постраждалих від зґвалтування на етапі досудового розслідування; у багатьох випадках розслідування проводять чоловіки, і це часто змушує жінок замовчувати випадки/деталі зґвалтування.
- Відповідно до нового законодавства України, ознакою зґвалтування є відсутність згоди – однак в країні нема методології розслідування таких злочинів; на практиці, слідство та прокуратура надалі доводять зґвалтування з точки зору застосування насильства, погроз чи використання безпорадного стану постраждалої.
- Проблемою є доступ постраждалих від зґвалтування до юридичних послуг – вони не мають права на безоплатну правову допомогу якщо їхній дохід перевищує встановлений рівень (окрім постраждалих від домашнього насильства). Вартість послуг кваліфікованого юриста є надто високою для більшості постраждалих.
Інформація, надана фахівчинями Центру «Жіночі перспективи», буде використана Спеціальною доповідачкою під час підготовки її тематичного звіту щодо зґвалтування як серйозного та систематичного порушення прав людини та форми гендерно-зумовленого насильства щодо жінок. Цей звіт має бути представлений перед Радою ООН з прав людини у червні 2021 року.
Подана Центром інформація доступна для завантаження нижче (англійською мовою).